Orbán Viktor: Újabb nemzeti konzultáció indul

2020. május 29. 09:06

Az elmúlt tíz év kormányzásáról, a 2021-es költségvetésről, a sikeres járványkezelésről és európai ügyekről is beszélt a kormányfő szokásos péntek reggeli rádióinterjújában.

2020. május 29. 09:06

2010-ben ezen a napon tette le Orbán Viktor a miniszterelnöki esküt a parlamentben. Ennek kapcsán a kormányfő kifejtette, hogy tudta, hogy másképp kell kormányozni, mint korábban. Ennek egyik oka, hogy 1990-ben nem sikerült megújítani Magyarországot, bár „a kommunistákat lenyomtuk” és a magyarok a saját kezükbe vették a jövőjüket. Azonban a régi és az új rendszer közötti harc továbbra is zajlott, a baloldal újraszervezte magát és nem tagadta meg múltját. 

A többi országban új alkotmányt hoztak létre és a jövő nyerte meg a csatát, nálunk ez nem így történt. A miniszterelnök szerint a 2010-es kétharmados győzelem után ezt a harcot kellett lezárni. Ezért született új alkotmány, melyben Schmitt Pál érdemei elévülhetetlenek. A másik ok, amiért másképp kellett nekilátni a kormányzásnak, az az volt, hogy válság tombolt Magyarországon. Ennek köszönhető a kétharmados győzelem is,

– hangsúlyozta a kormányfő. Akkoriban sok vita zajlott a válságkezelésről és a közgazdászvilág nem értett egyet a kormány terveivel, de Matolcsy György más utat mutatott és bebizonyosodott, hogy ez működik is. Nem a szocialisták válságkezelését hajtottuk végre, akik „lehúzzák az ötödik bőrt is a családokról”.

Orbán Viktor kifejtette továbbá, hogy volt egy magasabb rendű célja is 2010-ben. Bár ő „falusi gyerek”, de mindig tisztában volt azzal és úgy is gondolta, hogy ő egy nagy nemzet gyermeke, annak ellenére is, hogy akkoriban a kommunisták „szívták a vérünket”. A kormányfő hangsúlyozta: büszkék lehetünk arra, hogy magyarok vagyunk.

Magyarország ma Európa talán egyetlen munkaalapú társadalma,

ezért leszünk sikeresek a továbbiakban.

Az elmúlt tíz év egyik legjobb döntése volt a rendkívüli jogrend bevezetése

A rendkívüli jogrendről szólva a miniszterelnök úgy fogalmazott: az elmúlt tíz év egyik legjobb döntése volt ennek bevezetése, mivel egy világjárvány idején az idő a legfontosabb kérdés, emiatt pedig gyors döntésekre van szükség. Ezt tette lehetővé a rendkívüli jogrend bevezetését, ami alkotmányos szabályozás alá esik, tehát nem egy alkotmányon kívüli állapot volt – hangsúlyozta Orbán Viktor.

A rendkívüli jogrend egy különleges lehetőség, amivel a kormány rendeletekkel módosíthat törvényt és alkothat új szabályokat, ezt normál esetben a parlament tehetné meg – magyarázta a kormányfő. Viszont egy ilyen helyzetben, amit a járvány jelentett, órák is számíthatnak egy-egy döntés meghozása kapcsán. Az első csatát megnyertük, de a veszélyhelyzet egészen addig fennáll, míg nincs vakcina, ráadásul nagy valószínűséggel kijelenthető, hogy jönni fog egy második hullám.

A miniszterelnök meglátása szerint

Magyarország azért sikeresebb a járvány kezelésében, mint a nyugati államok, mert hamarabb hozta meg a szükséges döntéseket.

Példaként említette, hogy a veszélyhelyzetet a járvány kitörése utáni hetedik napon, az iskolalátogatás tilalmát a tizenkettedik napon, a határok lezárását pedig a tizenharmadik napon vezette be Magyarország. A védekezésben tapasztalható minőségi különbség a gyors döntéseknek köszönhető.

A járványügyi helyzet úgy áll jelenleg, hogy bár az élet lassan újraindul, de fel kell készülnünk, hogy egy-egy „lokalizált térben”, például idősotthonokban még így is megszaporodhat a fertőzések száma, ezért Orbán Viktor utasítására az operatív törzs egy bevetési egységet hozott létre, melynek feladata, az ilyen esetlegesen kialakuló helyzetek kezelése.

Három fontos jogosítványt ad a járványügyi készültség

Az ellenzék és a különböző Soros-szervezetek kritikáira reagálva a kormányfő azt mondta:

a baloldal szerint 2010 óta diktatúra van, a rendkívüli jogrenddel újra diktatúra lett és most hogy visszaadja a kormány a jogköröket, megint diktatúra lesz.

Erről szó sincs, a járványügyi készültség három fontos jogosítványt ad meg csupán. Az egyik, hogy az operatív törzs továbbra is működni fog, a másik, hogy a kórházak irányítási rendszere megmarad, a harmadik pedig, hogy a tisztifőorvos megerősített jogköröket kap.

Orbán Viktor kijelentette: három oka van annak, hogy sikerült elkerülni a tömeges fertőzéseket. Az első az időben meghozott döntések. A második az az összefogás, amit a magyar emberek tanúsítottak, a fegyelmezettség, amivel betartották az intézkedéseket. A harmadik ok pedig, hogy Magyarországnak kiváló egészségügyi szakemberei vannak.

A kormány újra kikéri az emberek véleményét

A miniszterelnök szerint az emberek akkor hajlandóak összefogni, és végrehajtani az utasításokat, ha látják azok értelmét. A nemzeti konzultáció is ezért egy jó dolog, mert az emberek elmondhatják a véleményüket és annál nagyobb támogatottsága lehet egy-egy döntésnek.

Orbán Viktor bejelentette, hogy

újabb nemzeti konzultációt indítanak, ezúttal a koronavírusról és a gazdaság újraindításáról.

Téma lesz továbbá, hogy milyen intézkedések maradjanak fent, milyen új intézkedések legyenek, valamint a Soros-féle adósrabszolgaságot eredményező örökjáradék-kötvényről is kikérik az emberek véleményét. Orbán Viktor kitért a Deák téri késelésre is és részvétét fejezte ki az áldozatok családja felé. A miniszterelnök megrázónak nevezte a bűncselekményt.

Abszurd és perverz az új uniós költségvetés

Az EU költségvetéséről a kormányfő azt mondta, „hozzábiggyesztettek” egy 750 milliárd eurónyi csomagot, ami részben hitel, részben támogatás a vírus miatti károk enyhítésére. Ennek fedezete azonban nem munkával történik, hanem arról szól, hogy vegyünk fel közösen egy hitelt. Az is szerepel a javaslatban, hogy közösen vállalunk garanciát a visszafizetésére, ami azt jelenti hogy a magyarok vállalnak felelősséget azért, hogy a görögök vagy olaszok visszafizessék a rájuk eső összeget.

Orbán Viktor szerint ez nem elfogadható, hiszen a harminc évre szóló szerződés eredménye lehet az is, hogy még

az unokáink feje fölött is ott fog lebegni az, hogy ha valaki nem tudja visszafizetni a hitelét, akkor nekik kell majd.

Az uniós költségvetés persze arról is szól, hogy pénzt osztanak szét, ennek pedig az lenne a célja, hogy a szegényebbek fejlődhessenek – mondta a kormányfő, majd hozzátette: a mostani rendszer viszont „egy abszurd és perverz” modell, mert a gazdagok több pénzt kapnak, míg a szegények kevesebbet. Magyarország ma még szegény ország, bár a görögöket elhagytuk, a portugálok pedig „itt vannak mellettünk” és hamarosan talán sikerül elhagynunk őket is. Ugyanakkor Trianon 100. évfordulójára kitérve Orbán Viktor kijelentette:

ezt a gazdasági teljesítményt a megcsonkított Magyarország nyújtotta.

A magyar költségvetésről szólva a miniszterelnök kifejtette: a költségvetés mindig az előrejelzésekre épül, ezért némi bizonytalanság mindig van, de úgy látja, hogy a mostani költségvetés megalapozott, és ha sikerül a tervek szerint újraindítani a gazdaságot, akkor egy fantasztikus 2021-es esztendő vár ránk.

Mandiner

Összesen 111 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Vallasz Vilmos
2020. június 01. 08:29
Feltételezem most is kiküldik a három lapot tartalmazó leveleket. Vagy esetleg mára már megoldható lenne online? Már csak azért is hasznos lenne, hogy kideríthessék ki az aki szabadidejében konzultációs ívek kitöltésével foglalkozik. A valós véleményünket hova írhatjuk? Mellékelhetünk egy lapot?
olajfa1
2020. május 29. 16:25
' Orbán Viktor kitért a Deák téri késelésre is és részvétét fejezte ki az áldozatok családja felé. A miniszterelnök megrázónak nevezte a bűncselekményt.' Én ezt értem és egyet is értek T. Miniszterelnök Úrral. De! -az biztos, hogy a "három csapás" nem működik -az is biztos, hogy Magyarországon -és most már Budapesten is- vannak törvények feletti személyek, -csapatok... -az is biztos, hogy olyan mint "igazságügyi minisztérium" olyan nincsem hanem valamilyen "jogügyi" vagy "jogszolgáltatói minisztérium" van a rendszerváltozás után 30 évvel. Ezért, az a kérdés hogy most kinek kell lemondania: -Vargha Judit Miniszterasszonynak -nem szeretném- -Pintér Sándor Belügyminiszternek -azt hiszem ez sem lenne jó dolog- -Farkas Flórián államtitkárnak -azt hiszem a Gyöngyöspatai problémát sem tudta kezelni, és itt ezt a problémát sem tudja tudta kezelni... -Úgy gondolom talán leginkább őt kellene lecserélni ahhoz, hogy a "romaügy" megnyugodjon Magyarországon...
OberEnnsinnen
2020. május 29. 14:03
Ez a nemzeti konzultáció, lehet, hogy vissza fog ütni... Ma, 5. 29-én speciel nem ezek a fontos események Magyarországon. Kár, hogy a tanácsadók ezt nem jelezték a kormányfőnek.
Robur
2020. május 29. 14:01
És ezt mind a saját pénzedből indítod, ugye te fasz?
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!